Witam,

Przekazujemy odpowiedź

Dotyczy: udostępnienie informacji publicznej.

1.Czy w szpitalu zatrudniono dietetyka/dietetyków? (chodzi o bezpośrednie zatrudnienie przez szpital, a nie przez firmę cateringową). Jeżeli tak, to wnosimy o udostępnienie zakresu jego/ich obowiązków.

Odp: Szpital na chwilę obecną nie zatrudnia dietetyka

2. Ilu pacjentów przypada na jednego zatrudnionego dietetyka?

Odp: -

3. Czy w szpitalu istnieje możliwość uzyskania indywidualnej porady dietetyka? Jeżeli tak, to w jaki sposób informuje się o tym pacjentów?

Odp: W szpitalu nie ma możliwości uzyskania indywidualnej porady dietetyka.

4. Jaka jest wysokość całościowej dziennej stawki żywieniowej przypadającej na 1 pacjenta szpitala?

Odp: Wysokość całościowej dziennej stawki żywieniowej przypadającej na 1 pacjenta to 10,80 zł.

5. Czy szpital korzysta z usług zewnętrznej firmy cateringowej? Jeżeli tak, to czy w podpisanej umowie określono minimalną kwotę/procent przeznaczone na zakup składników użytych do przygotowania posiłków?

Odp: Szpital korzysta z usług zewnętrznej firmy cateringowej. W umowie nie określono minimalnej kwoty/procentu przeznaczenia na zakup składników użytych do przygotowania posiłków.

6. Czy szpital posiada dokumentację regulującą jakość produktów używanych do przygotowania posiłków – chodzi o wartość odżywczą i kaloryczną posiłków oraz dopuszczalną ilości konserwantów, barwników, dodatków? Jeśli tak, wnosimy o jej udostępnienie.

Odp: Szpital nie posiada dokumentacji regulującej jakość produktów używanych do przygotowania posiłków, jednakże jadłospis zawiera wagę poszczególnych dań oraz umieszczona jest informacja o alergenach.

7. Czy w szpitalu kontroluje się jakość posiłków podawanych pacjentom? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?

Odp: W szpitalu kontroluje się jakości posiłków podawanych pacjentom. Kontrolę przeprowadzają codziennie Oddziałowe poszczególnych Oddziałów.

8. Czy w szpitalu kontroluje się, czy pacjent spożywa odpowiednią ilość pokarmu? Kto (stanowisko) odpowiada za te kontrole i jak często one się odbywają?

Odp: Szpital nie prowadzi kontroli spożycia odpowiedniej ilości pokarmu przez pacjenta.

9. Czy w umowie z zewnętrzną firmą cateringową określono wymóg zatrudnienia dietetyka?

Odp: W umowie z zewnętrzną firmą cateringową nie określono wymogu zatrudnienia dietetyka, jednakże firma cateringowa zgodnie z wymogami posiada dietetyka.

10. Czy w szpitalu istnieje procedura zgłaszania skarg dotyczących niewłaściwego żywienia bądź zatrucia? Czy wyznaczono osobę odpowiedzialną za kontakt w sprawie zgłoszenia ww. skarg?

Odp: W szpitalu istnieje procedura zgłoszenia skarg dotyczących niewłaściwego żywienia lub zatrucia, osobą odpowiedzialną za kontakt w sprawie zgłoszenia jest Oddziałowa poszczególnych oddziałów.

11. Prosimy o podanie liczba skarg dotyczących niewłaściwego żywienia /zatrucia w szpitalu zgłoszonych do szpitala w 2017 i 2018 roku.

Odp: - brak

12. Czy w 2018 r. lekarze przechodzili jakiekolwiek szkolenie z zakresu zasad prawidłowego żywienia chorych w szpitalu?

Odp: W 2018r lekarze z ramienia szpitala nie przechodzili szkolenia z zakresu zasad prawidłowego żywienia chorych w szpitalu.

13. Prosimy o podanie liczby i rodzajów diet stosowanych przez szpital wraz ze wskazaniem źródeł ich opracowania (wiedza lekarza/wiedza dietetyka/publikacje naukowe/źródła internetowe/wewnętrzne regulacje szpitala).

Odp: Szpital stosuje minimum 3 rodzaje diet: podstawowej, łatwostrawnej, diety z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów w oparciu o wiedzę dietetyka zewnętrznej firmy cateringowej.

14. Jeśli szpital nie jest w stanie zapewnić pacjentowi diety wskazanej przez lekarza (np. bezmlecznej czy bezglutenowej), to w jaki sposób zapewnia wówczas posiłki pacjentowi?

Odp: Szpital jest w stanie zapewnić pacjentowi dietę wskazaną przez lekarza.

15. Czy na życzenie pacjenta szpital zapewnia dietę wegetariańską lub wegańską?

Odp: Szpital na życzenie pacjenta jest w stanie zapewnić dietę wegetariańską lub wegańską

16. Czy szpital zapewnia chorym doustne suplementy pokarmowe wspomagające powrót do zdrowia (np. wspomagające gojenie ran, dostarczające dodatkowe ilości białka)?

Odp: Szpital zapewnia chorym doustne suplementy pokarmowe wspomagające powrót do zdrowia.